10 јули 2018

25 илегални мигранти фатени кај археолошкиот локалитет Стоби

На 10.07.2018 година  година во 05.00 часот на  стариот  пат Неготино–Градско,  во близина  на археолошкиот локалитет  Стоби  полициски службеници од Полициска страница за граничен надзор "Михајлово"  се обиделе да сопрат товарно моторно возило "Рено Мастер" со скопски регистарски ознаки, при што возачот го сопрел возилото и се дал во бегство.
При преглед на возилото откриени се 25 лица илегални мигранти сите од Пакистан, од кои едно малолетно. Извршен е увид на местото на настанот.
Возилото и мигрантите се предадени во Полициска станица Неготино за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето кое го управувало возилото.