08 февруари 2018

Откриени и запленети речиси 9,5 килограми марихуана, приведено едно лице

По претходно добиени оперативни сознанија, на подрачје на Дебар кај местото викано - “Раички Мост“, од страна на полициски службеници од ПС Дебар пронајдени се две црни вреќи во кои имало непозната растителна материја.

По извршено криминалистичко-техничко вештачење на растителната материја утврдено е дека се работи за девет и пол килограми или поточно 9,584 килограми наркотична дрога марихуана. Дрогата била спакувана во помали различни пакувања подготвена за улична продажба.

По натамошните преземени мерки и активности, утврден е идентитетот на лицето инволвирано во овој случај на недозволена трговија со дрога, а се работи за Б.Д. (38) од Дебар, инаку евидентиран извршител и на други кривични дела („тешки кражби“, “фалсификување пари“). Осомничениот е лоциран, и вчера (06.02.) беше лишен од слобода и приведен во ПС Дебар за расчистување на случајот.

Истовремено вчера, по обзбедена наредби од Надлежен суд беа извршени се претреси на три локации, при што во куќата каде престојува осомничениот биле пронајдени и одземени една патна торба и еден ранец со остатоци од наркотична дрога марихуана. По целосно документирање на случајот пшротив Б.Д. ќе биде поднесена кривична пријава за сомнение за сторено кривично дело „недозволено производство и пуштање во промет наркотични дроги и психотропни супстаници“.