22 септември 2022

35 санкции за возење под дејство на алкохол

Во текот на вчерашната вечер (21/22.09.2022) во периодот од 20.00 до 01.00 часот спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Република Северна Македонија, при што санкционирани се 35 возачи. Од нив, три на територијата на СВР Битола, 4 на територијата на СВР Тетово, шест на територија на СВР Скопје... При контролите констатирани се и 128 останати прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.