06 април 2021

Претрес во кичевско, приведено едно лице за недозволено поседување оружје

 

Денеска (06.04.2021) во 13.30 во с.Букојчани, кичевско, полициски службеници од Полициската станица Кичево го лишиле од слобода Џ.Ј.(54) од с.Букојчани зато што при претрес во неговиот дом и помошни простории, извршен со судска наредба, била пронајдена ловечка пушка „ИЗ 18“ од руско производство, која ја поседувал без дозвола.

Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена пријава по член 396 од Кривичниот законик, за „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“.