Извадок на дел дневните настани 29.08.2021


 На 28.08.2021 во 12.50 часот во Битола од полициски службеници од СВР Битола е лишен од слобода Д.М.(25) од Битола бидејќи кај него била пронајдена прашкаста материја. По документирање на случајот против пријавениот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 28.08.2021 во 15.30 часот во с.Лешок, тетовско од полициски службеници од СВР Тетово е лишен од слобода Д.Ф.(30) од Тетово бидејќи кај него била пронајдена марихуана. По документирање на случајот против пријавениот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

На 28.08.2021 во 12.30 часот во СВР Скопје, Н.С.(69) од Скопје пријавила дека на бул.АСНОМ била касната од куче скитник.

На 28.08.2021 во 15.50 часот на регионалниот пат Виница-Берово на место викано „Обозна“ патничко моторно возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.Н.(19) од с.Митрашинци, излетало од коловозот. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот Д.Н. а со повреди се здобил сопатникот Б.З.(19) од с.Митрашинци, кои им биле констатирани од доктор во клинички центар Штип. Увид на лице место извршила екипа од Полициска станица Берово.

На 28.08.2021 во 13.10 часот на регионален пат Р1402 од с.Куклиш до с.Смолари делница с.Банско-с.Габрово се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „пежо“ со струмички регистарски ознаки управувано од Т.М.(43) од Струмица и мотоцикл „сузуки“ без регистарски ознаки, управуван од Н.Г.(40) од с.Бориево,струмичко. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот Н.Г. кои му биле констатирани од доктор во Медицински центар Струмица. Увид на лице место извршила екипа од СВР Струмица.

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.08.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.На територијата на град Скопје изречени се вкупно 133 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 75 санкции, 9 за возење без возачка дозвола, 16 за управување под дејство на алкохол, две за некористење сигурносен појас, една за минување на црвено светло, осум за нерегистрирани и технички неисправни возила и 11 за непрописно паркирање.

На 28.08.2021 во 22.50 часот на автопатот Тетово-Скопје во близина на клучка Север во Тетово се случила сообраќајна незгода во која учествувале патничко моторно возило „фиат пунто“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од Ф.С.(31) од с.Шемшово,тетовско, во кое сопатник бил В.Н.(31) од с.Шемшово и запрено патничко моторно возило „голф“ со скопски регистарски ознаки паркирано од Ј.Б.(19) од с.Сарај,скопско. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот Ф.С. а со повреди се здобиле сопатникот В.Н. и возачот Ј.Б. кои им биле констатирани од доктор во клинички центар Тетово. Увид на лице место извршила екипа од СВР Тетово.

На 29.08.2021 во 11.15 часот во ОВР Кавадарци, 17 годишен малолетник од с.Дреново,кавадаречко пријавил дека на 28.08.2021 околу 23.30 часот во с.Дреново бил физички напднат од Ф.Б. и Х.Ј. двајцата од с.Дреново. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Во текот на изминатото деноноќие (28.08/29.08.2021) на територијата на Република Северна Македонија, за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 62 прекршоци.

На 28.08.2021 во 07,30 часот во СВР-Охрид, Б.П.(34) од Скопје пријавил дека во водите од Охридското езеро на ул.„Кеј Македонија“ кај малото пристаниште забележал тело. Констатирано е дека се работи за Љ.А.(66) од Охрид. Смрт без видливи повреди на телото е констатирана од доктор од итна медицинска помош. Увид на лице место извршила екипа од СВР Охрид, а по наредба на јавен обвинител телото е предадено за обдукција.

На 28.08.2021 околу 15.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред пазар на подрачје на Центар дошло до нарушување на јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу З.Т.(43) и Љ.С.(56), додека П.Д.(44) агресивно се однесувал, сите од Скопје. По документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

На 29.08.2021 во 00.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во близина на угостителски објект на подрачје на Центар по претходно недоразбирање е нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д.К.(44) и Ж.Н.(43) двајцата од Скопје, од една страна и М.М.(25) од Куманово и С.С.(26) од Скопје, од друга страна. Сочинети се записници за констатиран прекршок по чл. 11 од ЗППЈРМ.

На 28.08.2021 година во 19.00 часот во Полициска станица Македонски Брод, од З.К.(37) од с.Близанско, Македонски Брод било пријавено дека околу 18.00 часот пред продавница во с.Суводол, Македонски Брод тој и С.Б. од с.Самоков биле физички нападнати од Н.М. од с.Ропотово. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 28.08.2021 во 22.15 часот во СВР Куманово, Р.Р.(44) пријавил дека околу 19.30 часот во близина на маркет во с.Љубодраг по претходна расправија бил физички нападнат од повеќе лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 29.08.2021 околу 00.30 часот во СВР Куманово, С.Т.(25) пријавила дека на плоштад во Куманово била физички напдната од Д.Ј.(41). Сочинет е записник за констатиран прекршок по по чл.12 и чл.4 од ЗППЈРМ.

На 29.08.2021 во 06.00 часот во СВР Охрид, З.Р.(28), Б.Ч.(28) и Р.С.(23) сите од Струга пријавиле дека пред угостителски објект во с.Волино биле физички напднати од К.С., И.Т. и уште едно лице, сите од село с.Волино. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 28.08.2021 во 19.15 часот во СВР Штип било пријавено дека на паркинг пред угостителски објект во с.Луковица – Македонска Каменица, Д.С.(44) од Македонска Каменица физички го нападнал Д.Т. од Македонска Каменица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 27.08.2021 во 23.50 часот во Полициска станица Гевгелија, Ѓ.М.(37) од Гевгелија пријавил дека околу 20,30 часот во круг на основно училиште во Гевгелија неговиот малолетен син бил физички нападнат од Ј.С.(56) од Гевгелија. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

На 28.08.2021 околу 19,20 часот во с.Требино, Македонски Брод од полициски службенци се приведени С.Ц.(31) од с.Требино, Љ.В.(30) од с.Челопек,тетовско, Т.П.(36) од с.Долно Седларце,тетовско и С.Ц.(71) од с.Требино кои агресивно се однесувале и физички нападнале полициски службеници кои вршеле службени дејства. По документирање на случајот против пријавените ќе биде поднесен соодветен поднесок.